بهشت ارغوان | حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

بهشت ارغوان | حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

ختم صلوات

ختم صلوات به نیت سلامتی و تعجیل در ظهور امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف)

طبقه بندی موضوعی

در تا شهدا بخوانید

مرحوم علامه امینی رحمت الله علیه صاحب کتاب عظیم و معروف الغدیر، در کتابی به نام فاطمة الزهرا علیها السلام (12) که در حقیقت سخنرانی آن جناب درباره حضرت زهرا سلام الله علیهاست، چهل منقبت از مناقب آن بانوی بزرگ را نقل نموده که به طور خلاصه به شرح زیر است:

امتیاز اول

آفرینش زهرا علیها السلام پیش از خلقت موجودات عالم بوده، همانند پدر و همسر و فرزندانش که به صورت نور خلق شده بودند و خداوند تعالی را تقدیس و تسبیح و لا اله الا الله و تکبیر می گفتند.

امتیاز دوم

آفرینش حضرت فاطمه زهرا علیها السلام از نور عظمت خداوند تعالی است و از همان نوری است که پدر و همسر و فرزندانش خلق شده اند.

امتیاز سوم

خلقت آسمانها و زمین و بهشت و جهنم و عرش و کرسی و فرشتگان و تمامی موجودات به خاطر وجود مقدس حضرت زهرا علیها السلام بوده همچون خلقت پدر و همسر و فرزندانش.

امتیاز چهارم

نام مقدس فاطمه علیها السلام را خداوند تعالی تعیین فرموده، همان طوری که نامهای مبارک پدر و همسر و فرزندانش را خداوند تعالی تعیین نموده است.

امتیاز پنجم

مشتق بودن نام آن حضرت، همچون پدر و همسر و فرزندانش از نام خداوند تعالی چنانچه در دعا می خوانیم: «یا حمیدُ بِحَقِّ مُحّمد یا عالی بِحَقِّ علیّ یا فاطِرُ بِحَقِّ فاطمة یا محسن بِحَقِّ الحَسَنَ یا قَدیَم اَلاِحْسان بِحَقِّ الحسین»

امتیاز ششم

تمام انبیاء به حضرت زهرا علیها السلام متوسل شده چنانچه به نامهای مقدس پدر و همسر و فرزندانش در مواقع حساس متوسل شده اند نه تنها انبیاء بزرگ الهی با توسل به حضرت زهرا علیها السلام ، حاجاتشان را از خداوند تعالی گرفته اند بلکه تمامی بشر روی خاک آنها که معرفت به ولایت این خانواده بزرگوار بویژه به حضرت زهرا علیها السلام داشته اند و دارند همواره به این بانوی بزرگ متوسل شده اند.

امتیاز هفتم

نام مقدس زهرا علیها السلام همچون نامهای مبارک پدر و همسر و فرزندانش بر ساق عرش و بر درهای بهشت نوشته شده است.

امتیاز هشتم

نور وجود حضرت زهرا علیها السلام به صورت شبحی در راستای عرش الهی و تصویرش در بهشت همچون تصاویر پدر و همسر و فرزندانش وجود داشته است.

امتیاز نهم

شریک بودن حضرت زهرا علیها السلام در مقامات عالیه با پدر و همسر و فرزندانش؛ یعنی هر فرد مسلمانی که حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله را پیامبر خود می داند و به امامت اولین امام بر حق شیعه حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه السلام معتقد و معترف است و به امامت یازده فرزند او ایمان دارد ناگزیر به ولایت حضرت زهراعلیها السلام باید معتقد باشد و او را هم ردیف پدر و همسر و فرزندانش بداند وگرنه از درجه اعتبار ساقط است.

امتیاز دهم

شریک بودن حضرت زهرا علیها السلام با پدر و همسر و فرزندانش در مقام عصمت و طهارت طبق آیه مبارکه تطهیر.

امتیاز یازدهم

حضرت زهرا علیها السلام همچون پدر و همسر و فرزندانش از امانت های بزرگ الهی است که بر آسمانها و زمین و کوهها عرضه شد. آنها از ترس زیر بار این امانت سنگین نرفتند (البته، نمی توانیم بدانیم چگونه زمین و آسمان از ترس، این امانت بزرگ را نپذیرفتند ولی قبول داریم) و انسان پذیرفت به قول قرآن کریم: اِنّه کان ظلوماً جهولاً. همانا او بسیار ظالم و جاهل بود یا همانا به او یعنی به انسان بسیار ظلم شد و به مقام آسمانی او جهل ورزیده شد. (در تفاسیر آمده که آن انسانی که به او ظلم شد، حضرت امام حسین علیه السلام است.)

امتیاز دوازدهم

حضرت فاطمه زهرا علیها السلام همچون پدر و همسر و فرزندانش یکی از ارکان عالم آفرینش است.

امتیاز سیزدهم

شریک بودن حضرت زهرا علیها السلام با پدر و همسر و فرزندانش در ورود به مسجد در هر زمان و در هر حال. زیرا آن بانو بتول بود و هرگز مثل بانوان دیگر عادت ماهانه نداشت و این خود دلیل بر پاکی همیشگی حضرت زهرا سلام الله علیها است.

امتیاز چهاردهم

حضرت زهرا علیها السلام مُحَدَثه بود. همچون پدر و همسر و فرزندان، فرشتگان با او سخن گفته اند.

امتیاز پانزدهم

همان طوری که به دوستان پیامبر صلی الله علیه و آله و شیعیان علی علیه السلام مژده بهشت و رستگاری داده شده به شیعیان و پیروان و محبان این بانوی بزرگ نیز وعده رستگاری داده شده است.

امتیاز شانزدهم

حضرت زهرا علیها السلام همانند پدر و همسر و فرزندانش سواره وارد محشر می شود.

امتیاز هفدهم

طبق فرموده رسول خدا صلی الله علیه و آله روز قیامت، من چنگ به رحمت الهی می زنم و فاطمه دست به دامن من و علی به فاطمه زهرا متمسک است و یازده فرزندش به علی علیه السلام متمسکند.

امتیاز هیجدهم

حضرت زهرا علیها السلام مُحدِّثه بود یعنی در رحم مادر با مادر سخن می گفت و او را دلداری می داد.

امتیاز نوزدهم

فاطمه علیها السلام پس از ولادت شهادتین بر زبان جاری فرموده و از امامت علی و فرزندانش سخن گفته است و این از نشانه های ولایت است.

امتیاز بیستم

حضرت زهرا علیها السلام مانند پدر و همسر و فرزندانش دارای علوم الهی بود و از گذشته و حال و آینده خبر می داد و این امتیاز از نشانه های صاحبان ولایت است.

امتیاز بیست و یکم

حضرت زهرا علیها السلام همچون پدر و همسر و فرزندانش پاک و پاکیزه به دنیا آمد.

امتیاز بیست و دوم

رشد و نموّ حضرت زهرا علیها السلام مانند پدر و همسر و فرزندانش در هر روز به قدر یک ماه بود.

امتیاز بیست و سوم

هنگام ولادتش نور وجودش خانه های شهر مکه را روشن نمود همانطوری که نور وجود رسول خدا صلی الله علیه و آله در حین ولادت غرب و شرق عالم را روشن ساخت.

امتیاز بیست و چهارم

در هنگام ولادت زهرا علیها السلام فرشتگان میلادش را به یکدیگر بشارت دادند همانطوری که به میلاد پدر و همسر و فرزندانش به یکدیگر مژده دادند.

امتیاز بیست و پنجم

محبت و دوستی حضرت زهرا علیها السلام به عنوان مزد رسالت پدر بزرگوارش به مؤمنین واجب است همانطوری که دوستی پدر و همسر و فرزندانش بر همگان واجب است.

امتیاز بیست و ششم

حضرت زهرا علیها السلام در روز قیامت در درجة الوسیله که از درجات عالی بهشتی است با پدر و همسر و ائمه معصومین علیهم السلام شریک است.

امتیاز بیست و هفتم

حضرت زهرا علیها السلام با پدر و همسر و فرزندان معصومش در قبّه ای از نور که در زیر عرش الهی است، قرار خواهد گرفت.

امتیاز بیست و هشتم

حضرت زهرا علیها السلام پیش از اهل بهشت با پدر و همسر و فرزندانش به بهشت وارد می شود.

امتیاز بیست و نهم

حضرت زهرا علیها السلام از کلماتی است که خدا در قرآن کریمش برای نجات آدم علیه السلام به وی آموخت، و حضرت ابراهیم علیه السلام به وسیله آن کلمات مورد امتحان قرار گرفت. آن کلمات عبارتند از: محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین علیهم السلام یعنی حضرت آدم با توسل به این اسم های مبارک حاجات خود را از خداوند متعال مسئلت نمود.

امتیاز سی ام

حضرت زهرا علیها السلام مانند پدر و همسر و فرزندان معصومش یکی از افرادی است که آیه مباهله در شأن ایشان نازل گردیده است.

امتیاز سی و یکم

به شهادت علماء شیعه و اهل تسنّن احکامی که در اسلام در مورد محبت و عداوت، صلح و جنگ، مدح و دشنام، نسبت به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله جاری است عیناً نسبت به حضرت فاطمه زهرا علیها السلام و همسرش علی مرتضی علیه السلام و فرزندان معصومش علیهم السلام جاری و لازم الاجرا است یعنی این بانوی بزرگ اسلام در مقام عصمت و طهارت با پدر و همسر و فرزندانش برابر است.

امتیاز سی ودوم

همتا بودن حضرت فاطمه زهرا علیها السلام با حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در ملکات نفسانیه و عظمت و شخصیت، چنانچه در حدیث نبوی صلی الله علیه و آله است: اگر فاطمه آفریده نمی شد هرگز برای علی همتایی وجود نداشت، همانطوری که اگر علی علیه السلام آفریده نمی شد فاطمه علیها السلام در جهان بی همتا و بی همسر می ماند.

امتیاز سی وسوم

دشمن فاطمه زهرا علیها السلام کافر است همانطوری که دشمن پدر و همسر و فرزندان معصومش نیز کافر است.

امتیاز سی وچهارم

از آدم تا خاتم صلی الله علیه و آله همگی در مواقع گرفتاری به زهرا علیها السلام متوسل شده اند همانطوری که از جانب خداوند تعالی مأمور بوده اند که در مواقع شداید و سختی ها به پدر و همسر و فرزندان معصومش متوسل شوند.

امتیاز سی وپنجم

حضرت زهرا علیها السلام ، مانند پدر و همسر و فرزندان معصومش در فضلیت سوره مبارکه (هل اَتی) شریک است.

امتیاز سی و ششم

حضرت زهرا علیها السلام در هنگام ولادتش بانوانی را که از بهشت به کمک مادرش خدیجه کبری علیها السلام آمده بودند شناخته و آنان را به اسم هایشان صدا زده است از اینجا معلوم می شود که آن بانوی بزرگ با این قدرت الهی که خدای مهربان به او عطا فرموده یک یک شیعیان خود و شیعیان همسرش علی علیه السلام را می شناسد.

امتیاز سی و هفتم

حضرت زهرا علیها السلام گزینش شده خداوند تعالی است و ولیّة الله حضرت حق است و همچنان که پدر و همسر و فرزندان معصومش گزینش شده خداوند تعالی هستند این بانو نیز مورد تأیید خداوند تعالی است.

امتیاز سی و هشتم

شفاعت کبرای روز محشر به دست حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است و مانند پدر و همسر و فرزندان معصومش شیعیان و محبان خود را شفاعت می کند.

امتیاز سی و نهم

تنها خداوند تعالی است که قدر این بانوی بزرگ را می شناسد همانطوری که قدر پدر و همسر و فرزندان معصومش را جز خدا احدی نمی شناسد چنانچه در حدیث است که روز قیامت منبری از نور بر پا می شود و پیامبر اکرم بر آن می نشیند در حالی که جبرئیل ایستاده و اولیاء بر دور او گرد آمده اند در این موقع خداوند تعالی مقام و منزلت زهرا علیها السلام و پدر و همسر و فرزندانش از ائمه معصومین علیهم السلام را برای اهل محشر بیان می فرماید و هنگام ورود حضرت زهرا علیها السلام به محشر از جانب حق تعالی به مردم محشر خطاب می رسد:

یا اهل المحشر غضوا ابصارکم حتی تجوز فاطمة بنت محمد صلی الله علیه و آله

ای اهل محشر! چشم های خود را بر هم گذارید تا فاطمه دختر رسول خدا صلی الله علیه و آله عبور نماید.

امتیاز چهلم

همانطوری که رسول خدا صلی الله علیه و آله و علی مرتضی علیه السلام و ائمه هدی علیهم السلام از تمام مخلوقات اعم از جن و انس و فرشتگان برترند حضرت فاطمه زهرا علیها السلام نیز بر جمیع مخلوقات برتری دارد.


(12) فاطمة الزهرا، گفتار علامه امینی به کوشش آقای حسان، ص 107.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

خـــانه | درباره مــــا | سرآغاز | لـــوگوهای ما | تمـــاس با من

خواهشمندیم در صورت داشتن وب سایت یا وبلاگ به وب سایت "بهشت ارغوان" قربة الی الله لینک دهید.

کپی کردن از مطالب بهشت ارغوان آزاد است. ان شاء الله لبخند حضرت زهرا نصیب همگیمون

مـــــــــــادر خیلی دوستت دارم